Home Verta žinoti Vartojant antibijotikus

Partneriai

www.fip.org

Nuorodos

Statistika

Nariai : 1
Turinys : 24
Nuorodos : 6
Vartojant antibijotikus PDF Spausdinti Email

RIZIKOS VEIKSNIAI, ĮTAKOJANTYS GYDYTOJO NURODYMŲ NEVYKDYMĄ VARTOJANT ANTIBIOTIKUS

NAMUOSE

Kristina Kandrotaitė1, Vitalis Briedis1, Romaldas Mačiulaitis2

'Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedra '

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Teorinės ir klinikinės farmakologijos katedra

Įvadas.

Gydytojo nurodymų nevykdymas yra viena iš neracionalaus vaistų vartojimo priežasčių. Lietuvoje atliktas žvalgomasis tyrimas apie gydytojo nurodymų nevykdymo vartojant antibiotikus nuspėjimą iškėlė naujų hipotezių. Tolesnio tyrimo tikslas buvo patvirtinti arba atmesti galimus rizikos faktorius iš žvalgomojo tyrimo, kurie galimai įtakoja gydytojo nurodymų nevykdymą, bei palyginti rezultatus su kitų panašių tyrimų.


Metodai.

Pasirinkti 18 metų ir vyresni pacientai (N=84) iš sveikatos priežiūros centrų bei vaistinių. Tyrimo centrai buvo du pagrindiniai miestai (Vilnius ir Kaunas) bei vienas mažas miestelis (Viduklė). Visiems pacientams buvo paskirtas trumpas antibiotikų kursas namuose dėl diagnozuotos ūmios infekcijos. Norint rasti galimas asociacijas su gydytojo nurodymų nevykdymu buvo sukurtas ir panaudotas standartizuotas klausimynas. Jis buvo sudarytas iš dviejų dalių: (I) iš naudoto žvalgomajame tyrime (sukurto pagal PSO rekomendacijas apie minimalią informaciją apie vaistus pacien­tui) bei (2) jau patvirtintų klausimynų (Morisky Medication Adherence Scale, ASK-20, SF-12).

Norint surasti galimas asociacijas tarp įvairių rizikos faktorių ir gydytojo nurodymų nevykdymo buvo paskaičiuota Pirsono chi-kvadrato testas, p reikšmė, kontingencijos koeficientas, šansų santykis, patikslintų liekanų reikšmės, Mano-Vitnio U testas.

Rezultatai ir išvados.

Dalis rizikos faktorių iš žvalgomojo tyrimų pasi­tvirtina, (žinių trūkumas apie vartojamus vaistus, vaisto pavadinimą parei­gingumo trūkumas), dalis ne (apie augalinių preparatų vartojimą, savigydą receptiniais NVNU). Taip pat pasitvirtina kai kurie veiksniai iš kitų panašių tyrimų (dažnas vaisto dozavimas, užuomaršumas, nustojama vartoti anti­biotikus, kai pasijuntama geriau).

 

Klausimėlis

Ar galima pardavinėti nereceptinius vaistus degalinėse?
 

Svečiai

Mes turime 34 svečius online

LFS Facebook'e