Home Naujienos Analginas (natrio metamizolas)

Partneriai

www.fip.org

Nuorodos

Statistika

Nariai : 1
Turinys : 24
Nuorodos : 6
Analginas (natrio metamizolas) PDF Spausdinti Email

Analginas - saugus ar nesaugus vaistas?

Daugelis valstybių atsisakė registruoti šį vaistą.

Analginas (natrio metamizolas) yra per keletą dešimtmečių žmonių pamėgtas vaistas nuo skausmo ir nuo temperatūros. Tačiau iš tikrųjų jau nuo septintojo dešimtmečio pasaulyje yra pradėta kampanija įrodyti šių vaistų pavojingumą. Šiuo metu 37 valstybės yra iš viso atsisakiusios jį registruoti ir naudoti. 
Lietuvoje analginas yra registruotas, gaminamas Kauno “Sanito” gamykloje. Žmonės šio, matyt, pigaus vaisto, nežinia iš kur atvežto, nusiperka turguose. Kaip sako V. Lapšinas, analginas Lietuvoje registruotas, tačiau jo registravimo byloje aiškiai apibrėžta, jog tai yra stacionare naudojamas vaistas tais atvejais, kai nėra galimybės panaudoti kitų analgetikų. Dokumente pažymėta, kad vaikams iš viso neskiriamas. Gydytojas V. Lapšinas akcentuoja, kad ligoninė, kurioje ryžtamasi panaudoti analginą, privalo turėti reanimacijos skyrių, jog prasidėjus anafilaksiniam šokui, alerginei reakcijai, būtų galimybė suteikti pagalbą.

Analginas grėminga  greitoji pagalba

Vaikų reanimatologo nuomone, analginas yra labai mėgstamas kai kurių greitosios pagalbos medikų, nes medikamentas greitai veikia, mažina temperatūrą, slopina skausmą, -- ir greitosios medikai pacientą palieka lyg ir geresnės būklės. Tačiau vaikui per dešimt minučių sumažinti temperatūrą nuo 39 iki 36.2 yra labai pavojinga, vaiko organizmas, kuris yra ne toks kaip suaugusiojo, prie tokio greito temperatūros, skysčių balanso pokyčio negali prisitaikyti. Tik virusine infekcija sergantis vaikas dėl tokių staigių pokyčių prasidėjus traukuliams ir šokui atsiduria reanimacijoje.
Analginas labai lengvai išsiskiria į motinos pieną, todėl jo negalima skirti nei maitinančioms motinoms, nei nėščiosioms. Nenaudojamas ir gimdymo nuskausminimui, nes silpnina gimdos veiklą, padidėja kraujavimo pavojus ir kenksmingas poveikis naujagimiui.
Pacientui, kuris vartoja analginą kaip nuskausminantį medikamentą, gali prasidėti karščiavimas, kurį sunku gydyti kitais vaistais, specifinė angina, faringitas, atsiranda opų burnos gleivinėje. Pastebėjus tokių simptomų, būtina nedelsiant nutraukti analgino vartojimą. Ypač pavojingas analginas pagirių galvos skausmui malšinti – dėl šio vaisto sąveikos su alkoholiu padidėja anafilaksinio šoko tikimybė. Analginas silpnina kraujo krešėjimą, todėl padidėja kraujavimas. Anot gydytojo V. Lapšino, stomatologai puikiai žino apie analgino riziką ir pacientams nuo dantų skausmo jo nesiūlo. Burnos ertmės, dantenų, liežuvio išopėjimas – galima analgino komplikacija. Apskritai, įvairios kilmės skausmui mažinti šiandien yra patvirtinti gydymo algoritmai. Juos žino ir šeimos gydytojai, ir pediatrai, ir kitų profilių specialistai.
Anot vaikų reanimatologo Valerijaus Lapšino, dabartinė 50-60 metų subrendusi karta įvairiais susirgimų atvejais yra gavusi analgino, kuriam būdingas kaupimasis organizme. Todėl šios kartos žmonėms reikia būti labai atsargiems – pavartojus analgino 4-5 kartą, organizmas jau tampa pasiruošęs anafilaksiniam šokui. Grėsmingų alerginės reakcijos prielaidų buvo pastebėta maždaug 1970-taisiais metais. Suaugusiems pirmas-trečias analgino vartojimo periodas praeina tarsi be pėdsakų, tačiau iš esmės ir juos išduoda sąnarių ligos, gleivinių pokyčiai, vartojant šį vaistą, gali pasireikšti dilgėlinė, bėrimas, bronchų spazmai, diskomfortas pilve, pykinimas, viduriavimas, rečiau – opa, kraujavimas, kolitas ir kt. 
Jei, vartojant analginą, pasireiškia panašių į gripo simptomų ar pradeda kraujuoti be aiškios priežasties, būtina nedelsiant informuoti gydytoją (tokie simptomai gali rodyti, kad pavojingai sutriko kraujo gamyba). Atsižvelgiant į tai, analginą galima vartoti tik gydytojui nurodžius. Negalima daryti injekcijų namuose. Kraujodarai analgino poveikis yra vienas iš pavojingiausių. Jeigu analgino skiriama ilgiau, leukocitų ir trombocitų skaičių gydytojai tikrina kas 5-7 dienas.
Vaikui, kaip sako gydytojas V. Lapšinas, šoką ir agranulocitozę gali sukelti ir pirmoji analgino dozė.

Kodėl medicina neatsisako pavojingo vaisto?

Medicinos praktikoje yra daugybė nebeskiriamų, neregistruojamų nebegaminamų vaistų. Tokie žmonių baigiami pamiršti yra amidopirinas ir piramidonas, karboksilazas,  cerebrolicinas, citramonas ir kiti. Analginas – nereceptinis vaistas, tai yra, jo galima nusipirkti vaistinėje be recepto. Kaip sako anesteziologas reanimatologas V. Lapšinas, šiuolaikinė vaistinė tampa panaši į parduotuvę – yra paklausa, yra ir prekė. Medicina iš tikrųjų galėtų apsieiti be analgino. Ligoninėje šio vaisto turi operacinė, reanimacijos, traumatologijos, kai kurie kiti skyriai, jis naudojamas, kai negalima panaudoti kitų analgetikų. Bet, kaip jau minėta, pacientas atidžiai stebimas.
Analgino vartojama ir Jugtinėse Amerikos Valstijose, tik šiek tiek kitokios formulės, -- sako V. Lapšinas. – Tačiau ir Amerikoje yra įvairaus lygio klinikų, vaistinių ir gyventojų kvartalų…
Gydytojo nuomone, Lietuvoje vaistų vartojimas yra grėsmingas žmonių sveikatai. Prisižiūrėję sveikatos laidų, kuriose be paliovos reklamuojami įvairūs medikamentai bei maisto papildai, žmonės nebelinkę nei taupyti, nei galvoti, ar iš tikrųjų tų vaistų reikia. Kartais pacientų sveikatai yra geriau, kai nusipirkti medikamentai tiesiog pamirštami vaistų pilnuose spintų stalčiuose…

www.šiauliuligonine.lt A.Jankevicius

 

Klausimėlis

Ar galima pardavinėti nereceptinius vaistus degalinėse?
 

Svečiai

Mes turime 21 svečius online

LFS Facebook'e