Home Naujienos Lietuvos farmacijos sąjunga susirūpinusi dėl pastangų leisti pardavinėti vaistus degalinėse

Partneriai

www.fip.org

Nuorodos

Statistika

Nariai : 1
Turinys : 24
Nuorodos : 6
Lietuvos farmacijos sąjunga susirūpinusi dėl pastangų leisti pardavinėti vaistus degalinėse PDF Spausdinti Email

Lietuvos farmacijos sąjunga susirūpinusi dėl pastangų leisti pardavinėti vaistus degalinėse. Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje vaistų ekspertai perspėjo apie galimus tokios sprendimo pavojus.


Grįžo prie senos idėjos
Vaistų pardavimo degalinėse tema jau buvo iškilusi prieš dešimtmetį, kada Mažeikių naftos perdirbimo įmonės vadovai norėjo vaistus pardavinėti įmonei priklausančiose degalinėse. Tada pavyko įtikinti politikus ir Sveikatos apsaugos ministeriją, kad tai būtų pavojinga.
Pasak Lietuvos farmacijos sąjungos prezidento prof. Eduardo Tarasevičiaus, prieš metus diskusiją dėl šio žingsnio reikalingumo vėl inicijavo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas. Jis motyvavo, kad dėl sprendimų riboti alkoholio pardavimą naktį, sumažėjo degalinių apyvarta. Vaistų prekyba ją padidintų.

 

Buvo argumentuojama, kad atvažiavus prisipilti degalų, kai kuriems vairuotojams kolonėlėje pradeda skaudėti galvą, o nusipirkti vaistų nėra kur. Tokie argumentai neturi pagrindo, nes Lietuvoje yra 1500 vaistinių arba penkis kartus daugiau nei turėtų būti, todėl nusipirkti vaistų nesunku.
Pasak E.Tarasevičiaus, dabar degalų pardavėjų asociacijos atstovai vėl kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydami leisti pardavinėti vaistus degalinėse.
Ministerijos pozicija yra neigiama, tačiau E.Tarasevičius baiminasi, kad ji gali keistis, nes Seime dedamos pastangos idėjai palaikyti.  
Europos vaistų agentūros eksperto gydytojo nefrologo dr. Romaldo Mačiulaičio manymu, rizikuojama įsivelti į dar vieną eksperimentą, turintį visiškai neaiškias pasekmes

 

 

Neužtikrins saugumo

Ekspertai baiminasi, kad leidimas prekiauti degalinėse didins vaistų pardavimą, visiškai nesirūpinant vartojimo saugumu.  
E.Tarasevičius stebisi pernelyg liberaliu žmonių požiūriu į vaistus - esą, kodėl negalima degalinėse pardavinėti net aspirino, lyg kokio vitamino. Tuo tarpu vaistų žinynas acetilsalicilo rūgščiai pateikia net 16 kontraindikacijų, nekalbant apie galimus šalutinius reiškinius arba reakcijas, kurias gali sukelti sąveika su kitais vaistais.
R.Mačiulaitis pasakoja dažnai susiduriantis su atvejais, kai staiga atvyksta pacientas, kuriam ūmus inkstų nepakankamumas, ir reikia skubios dializės. Paaiškėja, kad jis daug metų be reikalo vartojo „paprastus“ vaistus – aspiriną, citramoną, paracetamolį, užuot vartojęs dvi tris dienas. Paprastai aiškinama – kas čia tokio, tai tik citramonas. Todėl ir degalinėje vaistus perkantis žmogus turi gauti visą informaciją apie vaistą, o tai neįmanoma. Lietuva tokiam eksperimentui nepasiruošusi, gal po 5-10 metų ir pasiruoštų.
Kita vertus, pavyzdžiui, Klaipėdoje nėra budinčių vaistinių ir naktį nusipirkti vaistų nėra kur. Reikia įvesti tvarką, bet ne tokiomis priemonėmis, kaip siūloma. Eksperto požiūriu, žiūrėti vien ekonominės naudos, neatsakinga.
Farmakologijos specialistas prof. Jurgis Ramanauskas ragina prieš priimant panašius sprendimus, pirmiausia konsultuotis su specialistais, nors ir baiminasi, kad specialistų argumentai gali likti neišgirsti.  
E.Tarasevičius perspėja, kad šalia leidžiamo parduoti vaistų sąrašo gali būti parduodami receptiniai, psichotropiniai vaistai ar net narkotikai. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba visą parą dirbančių degalinių nepajėgtų kontroliuoti. Reikėtų keisti Farmacijos įstatymą, iškiltų daug klausimų – kaip degalinės būtų aprūpinamos vaistais, kas būtų atsakingas už farmacinę rūpybą.

Siūlo steigti skyrius

Gerinant vaistų prieinamumą, E.Tarasevičiaus manymu, turėtų būti daugiau budinčių vaistinių, o jų darbą turėtų reguliuoti savivaldybės. Pavyzdžiui, Šveicarijoje vaistinės naktimis budi rotacijos būdu, nes darbas nepelningas.
O jeigu jau tikrai vaistinių trūksta ir vaistus reikia pardavinėti benzino kolonėlėse, tada reikia įrengti atskirą vaistų skyrių, kuriame dirbtų farmakotechnikas.
Kai kuriose Europos šalyse vaistai parduodami degalinėse, bet taikant apribojimus. Pavyzdžiui, Vokietijoje degalinėse parduodami riboto sąrašo vaistai, tačiau pardavėjas turi baigti kursus ir išlaikyti egzaminą. Italijoje ir Portugalijoje vaistai parduodami degalinėse, tačiau atskiriame skyriuje, kuriame dirba specialistas.    
Jeigu orientuojamasi į Vokietijos modelį, reikėtų apmokyti pardavėjus ir surengti egzaminus, bet šiuo metu tai nerealu.
Abejojama, kad valstybei reguliuojant nekompensuojamų vaistų antkainius, degalinėse apsimokėtų pardavinėti medikamentus. Apyvarta būtų labai maža ir išlaikyti farmakotechniką būtų nuostolinga.
Užuot imantis abejotinų sprendimų, ekspertai ragina verčiau didinti vaistų prieinamumą kaimo vietovėse.

 

 

 

Klausimėlis

Ar galima pardavinėti nereceptinius vaistus degalinėse?
 

Svečiai

Mes turime 22 svečius online

LFS Facebook'e